Rubycon 16ZLH680MEFC10X12.5
16ZLH680MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLH680MEFC10X12.5
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLH680MEFC10X12.5.pdf
Availability of 16ZLH680MEFC10X12.5
QUANTITY
16ZLH680MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLH680MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-16ZLH680MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current731.5mA
Impedance39 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLH680MEFC10X12.5
Related Links16ZLH680M, 16ZLH680MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLH680MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 16ZLH680MEFC10X12.5
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 24X24 datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK UHF 315MHZ 20SSO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
A4 NETWORK DRIVE SINGLE PHASE datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY I2C 4.5% SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf