Rubycon 16ZLJ1000MT810X16
16ZLJ1000MT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ1000MT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ1000MT810X16.pdf
Availability of 16ZLJ1000MT810X16
QUANTITY
16ZLJ1000MT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ1000MT810X16
Internal Part NumberEIS-16ZLJ1000MT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A @ 120Hz
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ1000MT810X16
Related Links16ZLJ100, 16ZLJ1000MT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ1000MT810X16 Details Description
Related parts for 16ZLJ1000MT810X16
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 750MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf