Rubycon 16ZLJ1800MT810X25
16ZLJ1800MT810X25 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ1800MT810X25
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ1800MT810X25.pdf
Availability of 16ZLJ1800MT810X25
QUANTITY
16ZLJ1800MT810X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ1800MT810X25
Internal Part NumberEIS-16ZLJ1800MT810X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A @ 120Hz
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ1800MT810X25
Related Links16ZLJ180, 16ZLJ1800MT810X25 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ1800MT810X25 Details Description
Related parts for 16ZLJ1800MT810X25
IC ADC 12BIT 50MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 9POS SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf