Rubycon 16ZLJ3300MGC16X20
16ZLJ3300MGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLJ3300MGC16X20
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLJ3300MGC16X20.pdf
Availability of 16ZLJ3300MGC16X20
QUANTITY
16ZLJ3300MGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLJ3300MGC16X20
Internal Part NumberEIS-16ZLJ3300MGC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.331A @ 120Hz
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLJ3300MGC16X20
Related Links16ZLJ330, 16ZLJ3300MGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLJ3300MGC16X20 Details Description
Related parts for 16ZLJ3300MGC16X20
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 2.50V SC70-3 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SSMA 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,240V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf