Aries Electronics, Inc. 17-001.5-152FB
17-001.5-152FB picture photo
Mfg. Part Number
17-001.5-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 17POS .100 JUMPER 1.5 INCH
Datasheet Download
17-001.5-152FB.pdf
Availability of 17-001.5-152FB
QUANTITY
17-001.5-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-001.5-152FB
Internal Part NumberEIS-17-001.5-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors17
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.50" (38.10mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-001.5-152FB
Related Links17-001., 17-001.5-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
17-001.5-152FB Details Description
Related parts for 17-001.5-152FB
EPOXY APPLICATOR KIT datasheet.pdf
LED YELLOW 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf