Qualtek Electronics Corp. 17-HD150B-C
17-HD150B-C picture photo
Mfg. Part Number
17-HD150B-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-HD150B-C.pdf
Availability of 17-HD150B-C
QUANTITY
17-HD150B-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-HD150B-C
Internal Part NumberEIS-17-HD150B-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.38" (35.00mm)
Length0.492' (150.00mm, 5.90")
Width0.300" (7.62mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength120 lbs (54.4 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-HD150B-C
Related Links17-HD, 17-HD150B-C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-HD150B-C Details Description
Related parts for 17-HD150B-C
CORD 14AWG 3COND M/F BLK 118"SJT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M IN-LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
STRIP GUIDE COVER datasheet.pdf
HDM/FA EAPR.180F BENCH G/LM CUT datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf