Qualtek Electronics Corp. 17-I370B-M
17-I370B-M picture photo
Mfg. Part Number
17-I370B-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-I370B-M.pdf
Availability of 17-I370B-M
QUANTITY
17-I370B-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-I370B-M
Internal Part NumberEIS-17-I370B-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQualtek - Nylon Cable Ties
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter4.17" (105.92mm)
Length1.22' (370.00mm)
Width0.141" (3.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-I370B-M
Related Links17-I3, 17-I370B-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-I370B-M Details Description
Related parts for 17-I370B-M
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CABLE MGR NYLON 6.6 WHT 20PC BAG datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16TDFN datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 20-22AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO220AA datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf
BATTERY 12V 28 AMPHOUR SEALED datasheet.pdf