Qualtek Electronics Corp. 17-S350N-C
17-S350N-C picture photo
Mfg. Part Number
17-S350N-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-S350N-C.pdf
Availability of 17-S350N-C
QUANTITY
17-S350N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-S350N-C
Internal Part NumberEIS-17-S350N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter3.82" (97.00mm)
Length1.15' (350.00mm)
Width0.189" (4.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-S350N-C
Related Links17-S3, 17-S350N-C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-S350N-C Details Description
Related parts for 17-S350N-C
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16WQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 37SCKT datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf