Qualtek Electronics Corp. 17-S500N-M
17-S500N-M picture photo
Mfg. Part Number
17-S500N-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-S500N-M.pdf
Availability of 17-S500N-M
QUANTITY
17-S500N-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-S500N-M
Internal Part NumberEIS-17-S500N-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter5.71" (145.00mm)
Length1.64' (500.00mm)
Width0.189" (4.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-S500N-M
Related Links17-S5, 17-S500N-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-S500N-M Details Description
Related parts for 17-S500N-M
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 4.5"L X 8"W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 170 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf