Cornell Dubilier Electronics 170183K250BB
170183K250BB picture photo
Mfg. Part Number
170183K250BB
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170183K250BB.pdf
Availability of 170183K250BB
QUANTITY
170183K250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170183K250BB
Internal Part NumberEIS-170183K250BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170183K250BB
Related Links170183, 170183K250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170183K250BB Details Description
Related parts for 170183K250BB
CONN PLUG ADPT 28PIN ROUND GOLD datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ETH MAC CORE 10/100MBPS XPGA datasheet.pdf
LED MT VERT 0.350" 2LD NYL WH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT M-F datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 24POS datasheet.pdf
KIT DEV EZRADIOPRO SI4063 915MHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC datasheet.pdf