Cornell Dubilier Electronics 170273K250BB
170273K250BB picture photo
Mfg. Part Number
170273K250BB
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170273K250BB.pdf
Availability of 170273K250BB
QUANTITY
170273K250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170273K250BB
Internal Part NumberEIS-170273K250BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170273K250BB
Related Links170273, 170273K250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170273K250BB Details Description
Related parts for 170273K250BB
DIN CONN RCPT 90POS 2ROW STR W/W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V 15W OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT DEV HV PFC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HIGH GLOSS ROLL 12X30' 1PER CASE datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 11.8 MOHM datasheet.pdf