Cornell Dubilier Electronics 170273K630FC
170273K630FC picture photo
Mfg. Part Number
170273K630FC
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
170273K630FC.pdf
Availability of 170273K630FC
QUANTITY
170273K630FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 170273K630FC
Internal Part NumberEIS-170273K630FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)