Cornell Dubilier Electronics 170274K400LE
170274K400LE picture photo
Mfg. Part Number
170274K400LE
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170274K400LE.pdf
Availability of 170274K400LE
QUANTITY
170274K400LE Order Process
Ship out your order
Specifications of 170274K400LE
Internal Part NumberEIS-170274K400LE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 1.102" L (11.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170274K400LE
Related Links170274, 170274K400LE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170274K400LE Details Description
Related parts for 170274K400LE
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/CLR 3.16"L X 5.47"W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
TERM BLK HDR 17POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf