Cornell Dubilier Electronics 170394K630XF
170394K630XF picture photo
Mfg. Part Number
170394K630XF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
170394K630XF.pdf
Availability of 170394K630XF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170394K630XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170394K630XF
Internal Part NumberEIS-170394K630XF
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.299" L (18.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170394K630XF
Related Links170394, 170394K630XF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170394K630XF Details Description
Related parts for 170394K630XF
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
ADAPTER RS 232 DSUB 9M-25F datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 100V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC DAC SERIAL 10BIT 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 300KSPS 16QSOP datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf