Cornell Dubilier Electronics 170473J160AA
170473J160AA picture photo
Mfg. Part Number
170473J160AA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170473J160AA.pdf
Availability of 170473J160AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170473J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 170473J160AA
Internal Part NumberEIS-170473J160AA
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170473J160AA
Related Links170473, 170473J160AA Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170473J160AA Details Description
Related parts for 170473J160AA
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBCK ISO CM 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 36A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf