Cornell Dubilier Electronics 170563J400EC
170563J400EC picture photo
Mfg. Part Number
170563J400EC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170563J400EC.pdf
Availability of 170563J400EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170563J400EC Order Process
Ship out your order
Specifications of 170563J400EC
Internal Part NumberEIS-170563J400EC
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170563J400EC
Related Links170563, 170563J400EC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170563J400EC Details Description
Related parts for 170563J400EC
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X6S 1レF 16V datasheet.pdf