Cornell Dubilier Electronics 170563K160BB
170563K160BB picture photo
Mfg. Part Number
170563K160BB
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170563K160BB.pdf
Availability of 170563K160BB
QUANTITY
170563K160BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170563K160BB
Internal Part NumberEIS-170563K160BB
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170563K160BB
Related Links170563, 170563K160BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170563K160BB Details Description
Related parts for 170563K160BB
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.5A CPH6 datasheet.pdf
XFRMR MOD LAN GIGABIT EXTEMP 24P datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-1200L-5000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf