Cornell Dubilier Electronics 170564K630ZF
170564K630ZF picture photo
Mfg. Part Number
170564K630ZF
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
170564K630ZF.pdf
Availability of 170564K630ZF
QUANTITY
170564K630ZF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170564K630ZF
Internal Part NumberEIS-170564K630ZF
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 1.299" L (21.00mm x 33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170564K630ZF
Related Links170564, 170564K630ZF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170564K630ZF Details Description
Related parts for 170564K630ZF
THERMISTOR PTC 100OHM 155DEG RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF50K CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf