Cornell Dubilier Electronics 170683J400EC
170683J400EC picture photo
Mfg. Part Number
170683J400EC
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170683J400EC.pdf
Availability of 170683J400EC
QUANTITY
170683J400EC Order Process
Ship out your order
Specifications of 170683J400EC
Internal Part NumberEIS-170683J400EC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170683J400EC
Related Links170683, 170683J400EC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170683J400EC Details Description
Related parts for 170683J400EC
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 2 AXIS 24VDC datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf
COMBO-D 24X7 PIN RA datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 34POS 2.54 datasheet.pdf