Cornell Dubilier Electronics 170684K400QF
170684K400QF picture photo
Mfg. Part Number
170684K400QF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170684K400QF.pdf
Availability of 170684K400QF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170684K400QF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170684K400QF
Internal Part NumberEIS-170684K400QF
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.571" Dia x 1.299" L (14.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170684K400QF
Related Links170684, 170684K400QF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170684K400QF Details Description
Related parts for 170684K400QF
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
KIT DEV DIGI XTRAK3 W/ACCY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D065W1 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 0.82MH 30A datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS STBY 100PPM datasheet.pdf