NorComp 171-015-213R011
171-015-213R011 picture photo
Mfg. Part Number
171-015-213R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
171-015-213R011.pdf
Availability of 171-015-213R011
QUANTITY
171-015-213R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-015-213R011
Internal Part NumberEIS-171-015-213R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-015-213R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-015-213Rzzz.pdf171-015-213Rzzz.stp171-015-213Rzzz.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-015-213R011
Related Links171-015, 171-015-213R011 Datasheet, NorComp Distributor
171-015-213R011 Details Description
Related parts for 171-015-213R011
IC POWER SWITCH 36V 8-SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 1.5KV GEN PURP 12SOP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf