NorComp 171-025-102L021
171-025-102L021 picture photo
Mfg. Part Number
171-025-102L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-025-102L021.pdf
Availability of 171-025-102L021
QUANTITY
171-025-102L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-025-102L021
Internal Part NumberEIS-171-025-102L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-025-102L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-025-10zLzz1.pdf171-025-10zLzz1.stp171-025-10zLzz1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-025-102L021
Related Links171-025, 171-025-102L021 Datasheet, NorComp Distributor
171-025-102L021 Details Description
Related parts for 171-025-102L021
CONN SPRING CONT 06 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf