NorComp 171-037-102L031
171-037-102L031 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-102L031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-037-102L031.pdf
Availability of 171-037-102L031
QUANTITY
171-037-102L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-102L031
Internal Part NumberEIS-171-037-102L031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-102L031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-10zLzz1.pdf171-037-10zLzz1.stp171-037-10zLzz1.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-102L031
Related Links171-037, 171-037-102L031 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-102L031 Details Description
Related parts for 171-037-102L031
IC ADC HIGH SPEED LOW PWR 28SSOP datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V 4100MAH NIMH datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IMCV-WDM/2-SM1310-SC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8DIP datasheet.pdf