NorComp 171-037-113R001
171-037-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-113R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
171-037-113R001.pdf
Availability of 171-037-113R001
QUANTITY
171-037-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-113R001
Internal Part NumberEIS-171-037-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-113Rzzz.pdf171-037-113Rzzz.stp171-037-113Rzzz.igs
Standard Package40
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-113R001
Related Links171-037, 171-037-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-113R001 Details Description
Related parts for 171-037-113R001
IDC CABLE - MPR14K/MC14M/MPR14K datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.75 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf