NorComp 171-037-203L001
171-037-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-203L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
171-037-203L001.pdf
Availability of 171-037-203L001
QUANTITY
171-037-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-203L001
Internal Part NumberEIS-171-037-203L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-203L001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-20zLzz1.pdf171-037-20zLzz1.stp171-037-20zLzz1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-203L001
Related Links171-037, 171-037-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-203L001 Details Description
Related parts for 171-037-203L001
CONN RECEPT PIN .022-.034" .150" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.150" datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
F3SJ-A0305P20 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf