NorComp 171-037-213R011
171-037-213R011 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-213R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
171-037-213R011.pdf
Availability of 171-037-213R011
QUANTITY
171-037-213R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-213R011
Internal Part NumberEIS-171-037-213R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-213R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-213Rzzz.pdf171-037-213Rzzz.stp171-037-213Rzzz.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-213R011
Related Links171-037, 171-037-213R011 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-213R011 Details Description
Related parts for 171-037-213R011
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 275MSPS PAR 68-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 135MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf