NorComp 171-050-102L001
171-050-102L001 picture photo
Mfg. Part Number
171-050-102L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
171-050-102L001.pdf
Availability of 171-050-102L001
QUANTITY
171-050-102L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-050-102L001
Internal Part NumberEIS-171-050-102L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-050-102L001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-050-10zLzz1.pdf171-050-10zLzz1.stp171-050-10zLzz1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-050-102L001
Related Links171-050, 171-050-102L001 Datasheet, NorComp Distributor
171-050-102L001 Details Description
Related parts for 171-050-102L001
CONN SPADE 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
36-75VIN 3.3VOUT 50W POS LOG SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf