NorComp 171-050-201L001
171-050-201L001 picture photo
Mfg. Part Number
171-050-201L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
171-050-201L001.pdf
Availability of 171-050-201L001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
171-050-201L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-050-201L001
Internal Part NumberEIS-171-050-201L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-050-201L001
Related Links171-050, 171-050-201L001 Datasheet, NorComp Distributor
171-050-201L001 Details Description
Related parts for 171-050-201L001
NON-SENSITIVE GATE 20.0A 600V datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR FIRE WIRE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
AUDIO BUZZER DC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf