Cornell Dubilier Electronics 171103J400C-F
171103J400C-F picture photo
Mfg. Part Number
171103J400C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
171103J400C-F.pdf
Availability of 171103J400C-F
QUANTITY
171103J400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171103J400C-F
Internal Part NumberEIS-171103J400C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171103J400C-F
Related Links171103, 171103J400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171103J400C-F Details Description
Related parts for 171103J400C-F
IC TEMP MONTR/PWM FANCTRL 16SSOP datasheet.pdf
MICRO TIM GH10P KPL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.435" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 2POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 44MM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf