Cornell Dubilier Electronics 171104J400H-F
171104J400H-F picture photo
Mfg. Part Number
171104J400H-F
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
171104J400H-F.pdf
Availability of 171104J400H-F
QUANTITY
171104J400H-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171104J400H-F
Internal Part NumberEIS-171104J400H-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171104J400H-F
Related Links171104, 171104J400H-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171104J400H-F Details Description
Related parts for 171104J400H-F
BEZEL LARGE BK FOR JWL SERIES datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 14-18AWG YEL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 700MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RING/FLAG KRIMPTITE (C-144-10) datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 4"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf