Cornell Dubilier Electronics 171154J160E-F
171154J160E-F picture photo
Mfg. Part Number
171154J160E-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC RADIAL
Datasheet Download
171154J160E-F.pdf
Availability of 171154J160E-F
QUANTITY
171154J160E-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171154J160E-F
Internal Part NumberEIS-171154J160E-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171154J160E-F
Related Links171154, 171154J160E-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171154J160E-F Details Description
Related parts for 171154J160E-F
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 256BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.887 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf