Cornell Dubilier Electronics 171154J630O-F
171154J630O-F picture photo
Mfg. Part Number
171154J630O-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
171154J630O-F.pdf
Availability of 171154J630O-F
QUANTITY
171154J630O-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171154J630O-F
Internal Part NumberEIS-171154J630O-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171154J630O-F
Related Links171154, 171154J630O-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171154J630O-F Details Description
Related parts for 171154J630O-F
CONN HEADER 50POS 4MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14SSOP datasheet.pdf
POWER SUPPLIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf