Cornell Dubilier Electronics 171225K160P-F
171225K160P-F picture photo
Mfg. Part Number
171225K160P-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 160VDC RADIAL
Datasheet Download
171225K160P-F.pdf
Availability of 171225K160P-F
QUANTITY
171225K160P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171225K160P-F
Internal Part NumberEIS-171225K160P-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171225K160P-F
Related Links171225, 171225K160P-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171225K160P-F Details Description
Related parts for 171225K160P-F
RES SMD 22 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
VARISTOR 54.5V 220A 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4A 20NS DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 100MA TO18 datasheet.pdf