Cornell Dubilier Electronics 171474K400P-F
171474K400P-F picture photo
Mfg. Part Number
171474K400P-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
171474K400P-F.pdf
Availability of 171474K400P-F
QUANTITY
171474K400P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171474K400P-F
Internal Part NumberEIS-171474K400P-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171474K400P-F
Related Links171474, 171474K400P-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171474K400P-F Details Description
Related parts for 171474K400P-F
CONN RECEPT 6POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG SHLD 25' datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf
CABLE DUCT HORIZONTAL SPLIT COVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf