Cornell Dubilier Electronics 171474K400P-F
171474K400P-F picture photo
Mfg. Part Number
171474K400P-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
171474K400P-F.pdf
Availability of 171474K400P-F
QUANTITY
171474K400P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171474K400P-F
Internal Part NumberEIS-171474K400P-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171474K400P-F
Related Links171474, 171474K400P-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171474K400P-F Details Description
Related parts for 171474K400P-F
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
84211 JE/G END CAP-PAIR datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 39.407 OHM .3W .01% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf