NorComp 172-015-102R001
172-015-102R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-102R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-015-102R001.pdf
Availability of 172-015-102R001
QUANTITY
172-015-102R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-102R001
Internal Part NumberEIS-172-015-102R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-015-102R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-015-102Rxx1.pdf172-015-102Rxx1.stp172-015-102Rxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-102R001
Related Links172-015, 172-015-102R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-102R001 Details Description
Related parts for 172-015-102R001
CAP CER 150PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf