NorComp 172-015-112R011
172-015-112R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-112R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-015-112R011.pdf
Availability of 172-015-112R011
QUANTITY
172-015-112R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-112R011
Internal Part NumberEIS-172-015-112R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-015-112R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-015-112Rxx1.pdf172-015-112Rxx1.stp172-015-112Rxx1.igs
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-112R011
Related Links172-015, 172-015-112R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-112R011 Details Description
Related parts for 172-015-112R011
IDC CABLE - MKR50A/MC50M/MKR50A datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 53MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf