NorComp 172-015-112R011
172-015-112R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-112R011
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-015-112R011.pdf
Availability of 172-015-112R011
QUANTITY
172-015-112R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-112R011
Internal Part NumberEIS-172-015-112R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-015-112R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-015-112Rxx1.pdf172-015-112Rxx1.stp172-015-112Rxx1.igs
Standard Package35
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-112R011
Related Links172-015, 172-015-112R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-112R011 Details Description
Related parts for 172-015-112R011
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.50A 6V CHIP 1210 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf