NorComp 172-015-212R011
172-015-212R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-212R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-015-212R011.pdf
Availability of 172-015-212R011
QUANTITY
172-015-212R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-212R011
Internal Part NumberEIS-172-015-212R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-015-212R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-015-212Rxx1.pdf172-015-212Rxx1.stp172-015-212Rxx1.igs
Standard Package35
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-212R011
Related Links172-015, 172-015-212R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-212R011 Details Description
Related parts for 172-015-212R011
BOX ABS TRN GRAY 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 270MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING BRASS 0.43"DIA X 1.5"L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf