NorComp 172-015-242R011
172-015-242R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-242R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-015-242R011.pdf
Availability of 172-015-242R011
QUANTITY
172-015-242R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-242R011
Internal Part NumberEIS-172-015-242R011
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationWire Wrap
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-242R011
Related Links172-015, 172-015-242R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-242R011 Details Description
Related parts for 172-015-242R011
FERRITE EMI PLATE 19.3X19.3X1.27 datasheet.pdf
IC IGBT/MOSFET DRIVER ADV 8-SOIC datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED SILVER .025"X10' datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 220V 250A SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
KIT EVAL FOR A3PE1500 PROASIC3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf