NorComp 172-015-242R911
172-015-242R911 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-242R911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-015-242R911.pdf
Availability of 172-015-242R911
QUANTITY
172-015-242R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-242R911
Internal Part NumberEIS-172-015-242R911
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationWire Wrap
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-242R911
Related Links172-015, 172-015-242R911 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-242R911 Details Description
Related parts for 172-015-242R911
CONN RECEPT 12POS FMALE DIP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 24TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 850-915MHZ 0805 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf