NorComp 172-025-102R011
172-025-102R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-102R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-025-102R011.pdf
Availability of 172-025-102R011
QUANTITY
172-025-102R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-102R011
Internal Part NumberEIS-172-025-102R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-025-102R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-025-102Rxx1.pdf172-025-102Rxx1.stp172-025-102Rxx1.igs
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-102R011
Related Links172-025, 172-025-102R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-102R011 Details Description
Related parts for 172-025-102R011
LED 2X2 3MM HI DENSITY YEL PCMNT datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
POT 7.5 OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
400 TB SPRING CLAMP SMT datasheet.pdf
CONN 20POS GUIDE PLATE datasheet.pdf
FUSE 72.5KV 10AMP 3" AIR datasheet.pdf