NorComp 172-025-242R001
172-025-242R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-242R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-025-242R001.pdf
Availability of 172-025-242R001
QUANTITY
172-025-242R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-242R001
Internal Part NumberEIS-172-025-242R001
Standard Package20
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-242R001
Related Links172-025, 172-025-242R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-242R001 Details Description
Related parts for 172-025-242R001
RES 15K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR UVLO HV 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf