NorComp 172-037-112R001
172-037-112R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-037-112R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-037-112R001.pdf
Availability of 172-037-112R001
QUANTITY
172-037-112R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-037-112R001
Internal Part NumberEIS-172-037-112R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-037-112R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-037-112Rxx1.pdf172-037-112Rxx1.stp172-037-112Rxx1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-037-112R001
Related Links172-037, 172-037-112R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-037-112R001 Details Description
Related parts for 172-037-112R001
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.3A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.9A PQFN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.59"L X 7.71"W datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
470UF 35V 12,5X13,5 datasheet.pdf