NorComp 172-037-112R051
172-037-112R051 picture photo
Mfg. Part Number
172-037-112R051
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-037-112R051.pdf
Availability of 172-037-112R051
QUANTITY
172-037-112R051 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-037-112R051
Internal Part NumberEIS-172-037-112R051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-037-112R051 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model172-037-112Rxx1.pdf172-037-112Rxx1.stp172-037-112Rxx1.igs
Standard Package20
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-037-112R051
Related Links172-037, 172-037-112R051 Datasheet, NorComp Distributor
172-037-112R051 Details Description
Related parts for 172-037-112R051
IC COMPARATOR VOLTAGE 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH BRACKET datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 25X16X0.05" GREY 1/PR datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 144MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
11 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 34A TO-247 datasheet.pdf