NorComp 172-037-142R001
172-037-142R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-037-142R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-037-142R001.pdf
Availability of 172-037-142R001
QUANTITY
172-037-142R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-037-142R001
Internal Part NumberEIS-172-037-142R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package16
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-037-142R001
Related Links172-037, 172-037-142R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-037-142R001 Details Description
Related parts for 172-037-142R001
RES SMD 365 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
DEVICENET T-TAP 1 DROP VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DATA LOGGER (CO) WITH USB datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf