NorComp 172-037-212R011
172-037-212R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-037-212R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-037-212R011.pdf
Availability of 172-037-212R011
QUANTITY
172-037-212R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-037-212R011
Internal Part NumberEIS-172-037-212R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-037-212R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-037-212Rxx1.pdf172-037-212Rxx1.stp172-037-212Rxx1.igs
Standard Package20
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-037-212R011
Related Links172-037, 172-037-212R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-037-212R011 Details Description
Related parts for 172-037-212R011
CONN HOUSING 11POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT 20.8KHZ LP 16SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.015A 90 MOHM datasheet.pdf