NorComp 172-037-283L021
172-037-283L021 picture photo
Mfg. Part Number
172-037-283L021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-037-283L021.pdf
Availability of 172-037-283L021
QUANTITY
172-037-283L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-037-283L021
Internal Part NumberEIS-172-037-283L021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-037-283L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-037-283Lzz1.pdf172-037-283Lzz1.stp172-037-283Lzz1.igs
Standard Package20
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-037-283L021
Related Links172-037, 172-037-283L021 Datasheet, NorComp Distributor
172-037-283L021 Details Description
Related parts for 172-037-283L021
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
HANDLAMP W/SWITCH 50' 16/3/SOOW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(15KV) SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf