NorComp 172-E09-202R021
172-E09-202R021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E09-202R021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E09-202R021.pdf
Availability of 172-E09-202R021
QUANTITY
172-E09-202R021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E09-202R021
Internal Part NumberEIS-172-E09-202R021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E09-202R021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E09-20zRzz1.pdf
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E09-202R021
Related Links172-E09, 172-E09-202R021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E09-202R021 Details Description
Related parts for 172-E09-202R021
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V RADIAL datasheet.pdf