NorComp 172-E15-102-911
172-E15-102-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102-911
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102-911.pdf
Availability of 172-E15-102-911
QUANTITY
172-E15-102-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102-911
Internal Part NumberEIS-172-E15-102-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102-911
Related Links172-E15, 172-E15-102-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102-911 Details Description
Related parts for 172-E15-102-911
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
132 METRAL 5R RA REC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 10POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf